Polska ceramika - dlaczego warto mieć ją w domu?

Polska ceramika staje się wraz z biegiem czasu towarem coraz bardziej cenionym i pożądanym. Kiedyś liczono się na rynku praktycznie tylko z wyrobami z Kraju Środka - chińska porcelana uznawana była po prostu za najbardziej godną pożądania, dziś również i produkty rodzimych manufaktur cieszą się opinią doskonałej inwestycji. Polska ceramika i porcelana zyskują powoli należny im prestiż i renomą. Tego typu wyroby świetnie prezentują się na naszych stołach sprawiając jednocześnie, że nabierają one dużo bardziej wykwintnego, ekskluzywnego wręcz charakteru. Aby olśnić gości i zrobić na nich naprawdę piorunujące wrażenie śmiało można zaprezentować im polskie wyroby ceramiczne. Zaawansowane technologie ich produkcji w połączeniu z perfekcyjnym wykonaniem i latami tradycji nikogo nie pozostawią obojętnym.

Porcelana w domu jako znak dobrobytu i pozycji społecznej

Dziś porcelana nie jest już sama w sobie tak wysoko ceniona jak w czasach gdy wyceniano ją wyżej niż sztabki złota, ale wciąż z pewnością można ją zaliczyć do wyrobów luksusowych. Za ręcznie zdobioną filiżankę z tego materiału przyjdzie nam czasem zapłacić nawet kilkaset złotych. Tak droga zastawa z pewnością automatycznie wręcz sprawia, że posiłki czy spotkania towarzyskie nabierają dużo bardziej odświętnego i uroczystego charakteru. Wyjątkowa i ekskluzywna zastawa stołowa zawsze była wyrazem niezwykłej gościnności i wielkiego szacunku dla podejmowanych w ten sposób gości. A kawa podawana w filiżance o wartości przekraczającej często wartość stołu, przy którym świętujemy po prostu musi smakować wyjątkowo.

ceramikaz Polski

Jak odróżnić porcelanę od fajansu?

Z porcelitu i zanieczyszczonego kaolinu wyrabia się surowiec zwany fajansem, który czasem przez nieuczciwych sprzedawców przedstawiany jest jako materiał zbliżony właściwościami do porcelany. Tymczasem trzeba sobie jasno powiedzieć, że fajansowa zastawa w niczym nie przypomina luksusowych produktów z wykwintnej porcelany. Wprost przeciwnie - mamy tu do czynienia z tańszymi, produkowanymi taśmowo wyrobami, które w ogóle nie przypominają porcelanowych, ręcznie zdobionych przez prawdziwych artystów cudeniek sztuki ceramicznej. Prawdziwa porcelana jest cienka, przejrzysta, niemal przezroczysta, przepuszcza światło i jest niezwykle delikatna.

Polska ceramika - Bolesławiec, Ćmielów i Chodzież

Największym uznaniem na rynku cieszą się wyroby z porcelany pochodzącej z fabryk w Bolesławcu, Ćmielowie i Chodzieży. Powstała po fuzji tych dwóch ostatnich manufaktur firma, stała się największym w całej Europie producentem cienkościennej porcelany. Powstają tam zarówno klasyczne wyroby o tradycyjnych formach i kształtach, jak i najbardziej nowoczesne projekty zdobywające uznanie miłośników pięknych form.