Obrazy – jak je wyeksponować, aby nie przytłaczały i nie ginęły we wnętrzu?

Prawidłowa ekspozycja obrazów na ścianach jest dość istotną sprawą. Najlepsze prezentowanie dzieł sztuki mają oczywiście galerie, jednak wiele osób prywatnych również chce powiesić obrazy na ścianie w taki sposób, aby były one doskonale widocznie. W jaki sposób można to zrobić?

Podstawą w tym przypadku jest sprawdzenie, czy na ścianie przeznaczonej na umieszczenie obrazu jest wystarczająco dużo miejsca. Warto pamiętać, że w tym miejscu nie powinno być żadnych innych dekoracji, które mogłyby odwracać uwagę. Istotny jest również kolor ściany. Standardowo zaleca się, by barwa ściany była jaśniejsza niż tonacja samego dzieła sztuki. Najczęściej dla prezentacji obrazów w galeriach wykorzystuje się ściany w neutralnej tonacji, czyli białej lub jasnoszarej. Tę zasadę można zastosować również w domu.

Co zrobić w przypadku, gdy ściana ma jednak zdecydowany ciemny kolor? W takim przypadku warto wybrać do niej odpowiedni obraz. Najlepsze będą te dzieła sztuki, które zostały wykonane w stylistyce barokowej. Niewskazane są delikatniejsze obrazy, które na tle jaskrawych kolorów mogłyby pozostać niezauważone.

sztuka w domu

Dzieło sztuki a jego otoczenie

Obraz służący celom dekoracyjnym powinien być doskonale widoczny, a jednocześnie nie należy narażać go na uszkodzenie. Dlatego też, choć tego typu dzieła sztuki należy wieszać naprzeciwko okna, nie należy dopuszczać do tego, aby na obraz padało bezpośrednio światło słoneczne. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie, które pozwoli na wyeksponowanie obrazu wieczorem lub w nocy.

Oprócz właściwego umieszczenia obrazu na ścianie warto jest zadbać o to, aby także meble nie zawadzały podczas kontemplacji dzieła sztuki. Przed samym obrazem nie należy ustawiać żadnych mebli. Trzeba również pamiętać, że w większości przypadków obrazy należy oglądać z pewnej odległości. Dlatego nie zaleca się umieszczania ich w ciasnych korytarzach, gdzie niemożliwe jest odpowiednie oddalenie się.

W jaki sposób umieszczać obrazy?

W przypadku małych pomieszczeń lepiej jest zdecydować się na umieszczenie na ścianie kilku mniejszych obrazów niż jednego dużego. Takie działanie wymaga jednak przeprowadzenia próby. Można ją wykonać bardzo prosto poprzez zastosowanie zwykłych kartek papieru w rozmiarach, które odpowiadają poszczególnym obrazom.

Aby możliwe było powieszenie obrazu na ścianie, do ramy należy przymocować specjalną żyłkę lub mocowania typu D-ring. Obecnie coraz częściej zaleca się, aby lżejsze obrazy mocować na ścianie bezpośrednio przy pomocy specjalnej taśmy klejącej. W przypadku cięższych obrazów można zastosować specjalny system szyn z linkami, które dają większą pewność co do tego, że dzieło sztuki nie spadnie. Standardowe gwoździe i wkręty nie są obecnie zalecaną metodą mocowania obrazów.