Mała kuchnia z kącikiem jadalnym


W małych mieszkaniach trudno wygospodarować miejsce na jadalnię. Okazuje się jednak, że nawet w najmniejszej kuchni można znaleźć przestrzeń na kącik ze stołem i krzesłami. Wykorzystywanie każdego centymetra dostępnej powierzchni jest kluczowe, żeby jak najlepiej się zorganizować i mieszkać we względnym komforcie. W takiej sytuacji mało kto może pozwolić sobie na to, by wygospodarować obszar na oddzielną jadalnię, a pomieszczenia muszą być wielofunkcyjne. Jeśli myślisz jednak, że w twojej małej kuchni nie zmieści się stolik i dwa krzesła, to grubo się mylisz!

Potrzeba trochę kreatywności i wyobraźni, a miejsce na kącik jadalny na pewno znajdzie się również u ciebie! Najprościej bowiem zlokalizować go pod oknem (zwykle naprzeciwko wejścia). W ten sposób dobrze wykorzystamy przestrzeń, w której najczęściej i tak nie umieszczamy szafek kuchennych. Lepiej zdecydować się na okrągły lub półokrągły stolik – obłe kształty w małym wnętrzu nie będą aż tak zawadzać, chroniąc wasze nogi przed bolesnymi spotkaniami z kanciastym blatem. Do takiego niewielkiego mebla świetnie pasują lekkie (w formie i dosłownie) składane krzesełka, które w razie potrzeby można ustawić pod ścianą, oszczędzając cenną przestrzeń. Jeśli nadal nie będziesz przekonany o tym rozwiązaniu możesz zastosować inne bardziej oryginalne rozwiązania.

mała kuchnia

 Za stolik może posłużyć wam nawet poszerzony parapet, przy którym spokojnie poranną kawę (korzystając z promieni słońca!) wypiją dwie osoby. Innym ciekawym rozwiązaniem jest przedłużony blat roboczy. Pod nim możemy zmieścić płytsze szafki albo po prostu zostawić tę przestrzeń pustą, w ten sposób robiąc miejsce na dwa taborety. Aby podkreślić inną rolę tej części kuchni, blat można zamontować trochę wyżej lub niżej od reszty szafek. Jeszcze mniej oczywistym sposobem na znalezienie miejsca na kącik jadalny będzie ustawienie pod blatem wysuwanego stolika.

Taki ministolik, zaopatrzony w nóżki na kółkach, wysuwa się z łatwością jak szufladę. Równie popularny jest sam blat, pozbawiony nóżek, wysuwany spod tego właściwego na metalowych prowadnicach. Może on nie tylko pełnić rolę mikro jadalni, ale również kolejnej przestrzeni roboczej. Jeśli z kolei ciąg roboczy w twojej kuchni mieści się tylko po jednej stronie, to na przeciwległej ścianie możesz zamontować blat o szerokości ok. 30-40 cm, przy którym wygodnie można zjeść szybki posiłek. Kącik jadalny w małym mieszkaniu może uchodzić za luksus, ale komfort spożywania posiłków przy prawdziwym, choć nawet najmniejszym, stole to wspaniałe uczucie. Jeśli zdecydujesz się na połączenie kuchni z pokojem dziennym, kącik jadalny możesz potraktować jako symboliczną granicę pomiędzy strefą kuchenną a wypoczynkową. W takim przypadku zwykle można pozwolić sobie na nieco większy stół, a nawet na rozkładany model, który z kilkuosobowego zamieni się w taki, przy którym zasiądzie nawet 10 osób. Ważne, żeby mebel pasował do charakteru wnętrza, ale może być też jego ozdobą.