Panele ścienne 3D – czy warto? Jak wybrać i zamontować panele dekoracyjne?

Tradycyjne kolorowe farby oraz tapety dla niektórych mogą okazać się nudne. Alternatywę dla tych rozwiązań, stanowią panele ścienne 3D. Czy warto się nimi zainteresować i jak wygląda montaż tej dekoracji?

Panele 3D ścienne – co to jest?

Pomysł nowy, który stale zdobywa popularność. Panele 3D zamontujemy w każdym pomieszczeniu na naszych ścianach oraz sufitach. Są skutecznym dodatkiem do przestrzeni. Szeroka gama produktów sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Czym właściwie jest ten dodatek? To nic innego jak kasetony, które posiadają wypukłe kształty. Dostępne są fantazyjne wzory oraz proste figury geometryczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się motywy zwierzęce oraz kwiatowe. Prawidłowo zamontowane, tworzą na ścianie swoiste dzieło sztuki. Nuda jest czymś co zabija, dlatego też czasami warto zdecydować się na tak radykalny krok. Jeżeli jednak szukasz jeszcze innego sposobu na ozdobienie swoich ścian, warto jest sprawdzić ofertę sklepów internetowych z wyposażeniem wnętrz. Jednym z nich jest meblujesz.pl - Sprawdź teraz >>

Jakie panele ścienne 3D wybrać?

Na rynku możemy znaleźć wiele propozycji, które nieco się od siebie różnią. Wśród paneli wyróżnia się:

  • panele ścienne 3D gipsowe – składają się z siatki wzmacniającej, włókna szklanego oraz utwardzanego kompozytu. Łatwo się je obrabia, co ułatwia montaż. Sklepy sprzedają ten towar w wersji malowanej albo surowej, w drugim przypadku barwi oraz lakieruje się materiał samodzielnie.
  • panele ścienne 3D z MDF – wykonane z płyt MDF i malowane na biało. Dostępne w kilku opcjach: surowe, laminowane folią oraz malowane przez producenta.
  • panele ścienne 3D betonowe – pasują doskonale do tzw. stylu industrialnego. Trwałe dzięki konstrukcji betonu architektonicznego. Mają jasnoszary kolor (oryginalnie), ale można się spotkać także z malowanymi propozycjami.
  • panele ścienne 3D z poliuretanu – idealnie wpływają na akustykę pomieszczeń. Twardy materiał poprawia żywotność, ale jest również łatwy do modelowania przy pomocy zwykłych nożyczek do tapet.
  • panele ścienne 3D tapicerowane – sprawdzają się głównie w sypialni. Niewiele osób wie, ale panele tapicerowane często są tworzywem na zagłówki do łóżka. Materiał jest miękki oraz estetyczny. To obok poliuretanu najlepsza propozycja wyciszająca przestrzeń.
  • panele ścienne 3D ażurowe – propozycja dla nowoczesnych wnętrz o niebanalnym wyglądzie. Pokrywane białym podkładem, są dostępne w wersji surowej, malowanej oraz laminowanej. Wykończenie matowe albo błyskowe dodaje kolorytu aranżacji.
  • panele ścienne 3D miękkie – powłoka pokrywająca przypomina miękki w dotyku aksamit. Z tego tytułu panele miękkie odnajdują się przede wszystkim w pokojach dziecięcych. Ich zwolennicy w ten sposób uzupełniają również sypialnie oraz salony.
  • panele ścienne 3D drewniane – najbardziej tradycyjny materiał, który jednak nadaje powierzchni charakter. Drewniane panele 3D są bardzo wzorzyste. Z jakich drzew najczęściej się je wykonuje? Przoduje tu buk oraz dąb.
  • panele ścienne 3D styropianowe – przypominają nieco panele gipsowe, ale są od nich zdecydowanie lżejsze. Łatwe do montażu oraz malowania.

Dekoracyjne panele ścienne 3D – ceny

Ceny zależą od materiału od producenta. Przykładowy panel gipsowy o wymiarze 150x250 kosztuje około 2000 zł. Płyty betonowe są zdecydowanie tańsze (około 400 zł za metra kwadratowy). To z kolei mniej od paneli drewnianych, spotykanych w zakresie od 500 do 1000 zł.

Jak zamontować panele 3D?

Montaż jest możliwy niemal w każdym pomieszczeniu. Panele miękkie oraz tapicerowane wybiera się najczęściej do sypialni. W salonie sprawdzają się wszystkie opisywane propozycje. Jeżeli dekorujemy kuchnię, zadbajmy o odporność na wilgoć (najlepiej montować panele gipsowe).

Panele na ścianie oraz suficie montuje się przy pomocy kleju montażowego. Dla trudnych powierzchni, stosuje się uprzednio gruntowanie. Do miękkich oraz tapicerowanych paneli czasami wykorzystuje się specjalne rzepy.

Panele ścienne 3D świetnie uzupełniają wnętrze oraz stanowią piękną dekorację. Odmienią charakter każdego mieszkania oraz dodadzą mu kolorytu. Warto znaleźć wzory pasujące do nas, ponieważ rynek w tym zakresie jest bardzo szeroki.