Jak urządzić miejsce do nauki w pokoju dziecka

Wrzesień zbliża się coraz większymi krokami, a to oznacza, że nadeszła najwyższa pora, aby urządzić swojemu dziecku kącik do nauki. Na co warto zwrócić uwagę, aranżując miejsce do nauki dla ucznia?

W czasie roku szkolnego twoja pociecha będzie musiała przeznaczyć czas nie tylko na zabawę, ale również na wykonywanie szkolnych obowiązków. Z tego powodu warto stworzyć swojemu malcowi komfortowy i sprzyjający koncentracji kącik do nauki. Jak to zrobić?

Odpowiednie miejsce w pokoju

Pokój dziecka to przestrzeń wielofunkcyjna – znajduję się w nim sypialnia, kącik do zabawy i miejsce do nauki. Z tego powodu jego aranżacja to nie lada wyzwanie. Strefa nauki powinna być oddalona od wejścia i znajdować się przy ścianie z oknem, ponieważ ważny jest dostęp do naturalnego oświetlenia. Warto pamiętać, że ustawienie biurka równolegle do okna nie jest dobrym rozwiązaniem. Znacznie lepszym wyjściem jest ulokowanie go prostopadle do ściany, na której umieszczone jest okno. Dzięki temu maluch podczas odrabiania lekcji uniknie męczenia wzroku ostrymi promieniami słonecznymi, a także nie będzie się dekoncentrował z powodu widoku kolegów jeżdżących na rowerze. Unikajmy także ustawienia, w którym dziecko siedzi tyłem do drzwi lub okna.

Barwy pobudzające do działania

Urządzając miejsce do nauki swojemu malcowi, warto kierować się psychologią koloru. W miejscu przeznaczonym do odrabiania prac domowych, wprowadźmy radosne barwy sprzyjające koncentracji, takie jak żółć czy pomarańcz. Wystrzegajmy się natomiast ciemnych i zimnych kolorów.

biurko dziecięce

Wybór biurka

Biurko, przy którym dziecko będzie się uczyć musi być wygodne i bezpieczne dla kręgosłupa. Idealne biurko powinno być nie tylko ergonomiczne, ale również „rosnąć’ wraz z dzieckiem, czyli posiadać możliwość regulacji wysokości. Istotny jest również rozmiar blatu. Warto zainwestować więcej pieniędzy w mebel z dużym blatem, który posłuży na lata, niż od czasu do czasu zaopatrywać się w nowy ze względu na rosnące dziecko. Wybierając biurko, zwróćmy koniecznie uwagę na to, czy posiada ono szafki, półki i szuflady, w których maluch będzie mógł schować wszystkie potrzebne przybory i akcesoria.

Krzesło to podstawa

Kupując krzesło dla ucznia, wybierzmy takie, które będzie niejako wymuszać zachowanie prawidłowej postawy ciała. Odciąży to kręgosłup dziecka i pozwoli na uniknięcie późniejszych bóli pleców czy karku, a nawet poprawi jakość oddychania. Ergonomiczne krzesło powinno posiadać siedzisko oraz oparcie z regulacją wysokości, dzięki czemu bez problemu dostosujemy je do wzrostu dziecka. Warto też szukać krzeseł z podłokietnikami i funkcjonalną tapicerką, czyli taką, która będzie odporna na zabrudzenia oraz łatwa w czyszczeniu.

Dobór oświetlenia

Kupując lampkę na biurko dla swojej pociechy, warto wybrać taką, która oświetli jak największą powierzchnię, a przy tym światło przez nią emitowane nie będzie miało negatywnego wpływu na samopoczucie dziecka. Idealna lampka powinna posiadać długie, giętkie ramię, ponieważ umożliwi to jej przybliżanie i oddalanie. Ważny jest również dobór odpowiedniej żarówki. Zadbajmy o to, aby emitowane przez nią światło było jak najbardziej podobne do światła słonecznego.

Podsumowanie

Kiepskie oświetlenie, źle dobrane biurko czy krzesło mogą odpowiadać nie tylko za trudności w nauce u naszej pociechy, ale co gorsza powodować problemy zdrowotne. Zastosowanie się do powyższych zaleceń powinno jednak pomóc w stworzeniu idealnego miejsca do nauki.