Psycholog radzi: jak zorganizować biuro w domu i oddzielić pracę od życia rodzinnego?

Coraz częściej ludzie pracują zdalnie. Praca tego typu ma wiele zalet, ale wymaga także mnóstwa dyscypliny i odpowiedniej organizacji czasu pracy. Największym problemem jest oddzielenia pracy od życia rodzinnego.

Zadania takie jak programowanie, prowadzenie profili social media, telemarketing, nie wymagają codziennego przesiadywania w biurze. Bardzo często zdarza się również, że i w innych branżach istnieje możliwość pracowania z domu kilka razy w ciągu miesiąca.

Miejsce, w którym wykonujemy pracę należy tak zorganizować, żeby jak najbardziej oddzielić je od zadań niezwiązanych z nią.

Brak fizycznego i psychicznego oddzielenia miejsca pracy od życia może wpłynąć negatywnie na jakość zadań i wydajność, co doprowadzi do chaosu i stresu. Wtedy korzyści wynikające z braku dojazdów i swobodnego ułożenia planu dnia tracą na znaczeniu i ustępują rozdrażnieniu i niezadowoleniu.

Oddzielenie pracy od życia domowego

Pierwszym i najważniejszym elementem pracy w domu jest konkretne wyznaczenie godzin, w których wykonujemy obowiązki zawodowe. W tym czasie nie możemy oddalać się z miejsca pracy w celu wykonania zakupów, wyjścia z psem, gdyż znacznie ograniczy to naszą wydajność. Konieczne jest również odpowiednie ubranie, wykonywanie zadań w piżamie nie wpływa pozytywnie na jakość pracy. Szczególnie ważne są przerwy w pracy. Powinny być one krótkie i w ich czasie można wykonywać domowe obowiązki, które zabierają mało czasu, lub wyjść na chwilę na zewnątrz, żeby się przewietrzyć.

biuro w domu

Ważne jest, by unikać rozpraszaczy. Bawiące się obok dzieci, wymyślający nowe obowiązki partner, czy "5 minut na Facebooka" wybijają z rytmu i sprawiają, że praca staje się jałowa. O ile domownicy łatwo zrozumieją, ze pracujemy, to niekontrolowany dostęp do Internetu oprócz silnej woli, może wymagać instalacji specjalnych dodatków, które na czas pracy zablokują nam dostęp do niektórych stron.

Organizacja miejsca pracy – meble biurowe

Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego pomieszczenia na biuro, w którym znajdują się tylko rzeczy potrzebne do pracy. Powinno ono być optymalnie wyciszone i być zaopatrzone w wygodne biurko i krzesło, dzięki którym nasze ciało nie będzie cierpieć. Oświetlenie, którego używamy w domu, często jest niedostosowane do długotrwałej pracy. W miejscu, gdzie spędzamy długie godziny dziennie, powinniśmy zamontować lampę biurową o odpowiednim natężeniu światła. Światło powinno być jasne, najlepiej niebieskie, gdyż wtedy ma właściwości pobudzające i nadaje się do pracy i aktywności.

Dodatki w biurze domowym

Powinny zależeć od charakteru wykonywanej pracy. Może to być tablica korkowa, zestaw do segregowania dokumentów, notatnik, kalendarz i kolorowe pisaki. Nie można także zapomnieć o kolorowych, samoprzylepnych karteczkach.