Jak wybrać narożnik z funkcją spania do salonu?

Narożnik z funkcją spania to mebel wielofunkcyjny. Na co dzień można na nim wypoczywać, a w przypadku odwiedzin gości, łatwo przerobić go na łóżko dla nich. Jego zakup powinni rozważyć zwłaszcza właściciele niewielkich mieszkań, w których brakuje pokoju gościnnego.

Cechy narożników z funkcją spania

Na narożniku może usiąść znacznie więcej osób niż w przypadku zwykłej kanapy, dzięki części szezlongowej, zwiększającej jego powierzchnię. Większość obecnie sprzedawanych modeli oferuje pełną regulację dopasowania położenia szezlonga do własnych potrzeb.

Na rynku możemy spotkać narożniku w kształcie litery "U" i "L". Te pierwsze zazwyczaj umieszcza się w środkowej części pomieszczenia, a narożniki w kształcie litery "L" zajmuje miejsce w rogu pomieszczenia. Nie jest to jednak zasada i można je umieścić jak tylko się nam zamarzy. Po rozłożeniu takiego narożnika, może on zastąpić jedno- lub dwuosobowe łóżko.

narożnik

Na co zwracać uwagę, kupując narożnik?

Najważniejsza jest konstrukcja. Wybierając narożnik do salonu należy zwrócić uwagę na jego wymiary. Jeśli większość osób w domu jest niska, to mebel powinien być płytki tak, by w trakcie siedzenia można było swobodnie dotykać nogami podłogi. Oparcie natomiast powinno być na tyle wysokie, by siedzące osoby mogły przylegać do niego na całej długości pleców.

Dobry narożnik powinien się także szybko i łatwo rozkładać, zwłaszcza jeśli jest planowany jako dodatkowe, często używane miejsce do spania. Mebel może posiadać mechanizm automatyczny, ale może też być wysuwany ręcznie spod siedziska.

Materac powinien być odpowiedniej grubości  tak by spanie na nim było wygodne. Dobrze jest, jeśli narożnik jest wyposażony w szufladę na przechowywanie pościeli i koców. Powinien być również obity tapicerowaną sztuczną skórą, która jest bardzo łatwa w czyszczeniu i przez długi czas wygląda jak nowa.

Jeśli jesteśmy właścicielami zwierząt to dużo lepiej wybrać tkaniny antystatyczne, a w przypadku dzieci ekoskórę. Warto także zaopatrzyć się w pokrowce, które zabezpieczą górną warstwę mebla przed zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem są pokrowce z weluru i sztruksu, gdyż są dość wytrzymałe i łatwo utrzymać je w czystości. Mając zwierzęta warto także pomyśleć o zabezpieczeniach na rogach mebli, które mogą być celem dla ostrych pazurów kota czy psa.

Warto kupować meble w uniwersalnych, delikatnych barwach. Wszystko zależy od osobistych preferencji, jednak meble w kolorze beżu lub szarości oferują nam dużo większe możliwości jeśli chodzi o dodatki, a także powiększają optycznie pomieszczenia.

Narożnik z funkcją spania jest świetnym wyborem do małego salon. Meble tego typu są bardzo praktyczne i mogą służyć przez długi czas, zarówno jako miejsce do relaksu, jak i snu.